Yabani Hurma Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yabani Hurma Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yabani Hurma: Hurmalar hakkında bir çoğumuz tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığımızdan kaynaklı olsa gerek sadece ramazan aylarında tüketilmek için kullanılan bir besin olduğu kanısı toplumda oldukça yaygındır. Fakat hurmaların faydaları incelendiğinde diğer birçok meyvede olduğu gibi sadece belli dönem ve aya değil tam aksine sene içerisinde her ay her mevsim tüketilmesi gereken besindir. Nitekim ülkemizde yetiştirme alanı dar olmasından kaynaklı olarak pek göze çarpan bir meyve olarak pazarlarda, reyonlarda kendine vitrin bulamamasından dolayı çoğu kimsede hurmaların mucizelerinden bir habersizdir. Hurmaların faydaların çok olması ile birçok da çeşidi mevcuttur. Yabani hurmalarda mucizevi besinin çeşitlerinden sadece biridir. Yabani hurmaların faydaları ve yetiştirilmesi için gereken iklim yapısı hakkında bilgi verecek olursak.


Yabani Hurma Yetiştirilmesinde Gerekli İklim Yapısı


Yabani hurmaların yetiştirilmesinde toprak yapısından çok iklim yapısı önemlidir. Akdeniz iklim yapısına uygun olarak yetiştirilmesi sağlanır. Fakat Akdeniz iklim yapısından ziyade güneş ışınına oldukça ihtiyaç duyar. Ayrıca güneş ışınları ile çok nemli ortamda pek sağlıklı gelişmezler. Nem seviyesi orta derecede olmalıdır. Yabani hurma ağacının genel yapısı itibarıyla Akdeniz iklimine sahip birçok ülkede süs bitkisi olarak park ve bahçelerde kullanılan güzel görünüm veren palmiye ağaçları çeşitlerindedir.


Yabani Hurma Faydaları ve Kullanım Alanları


Yabani hurmaların daha önce de belirtiğimiz gibi ağacın güzel görünümünden dolayı süs bitkisi olarak kullanılmakla birlikte meyveleri de birçok alanda kullanılmaktadır. Yabani hurmaların tatları diğer hurmalar gibi çok tatlı olmadığından kaynaklı olsa gerek şurup yapımında kullanılmaktadır. Faydaları arasında özellikle solunum yolları rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. Bundan dolayı, birçok kimyasal öksürük şuruplarında ham madde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yabani hurmalar yüksek oranda B12 vitamini içermesinden kaynaklı olarak sinir sistemleri rahatsızlıklarında faydalıdır. Sinir sistemlerinde hücrelerin sağlıkları açısından oldukça önemli bir meyvedir. Yabani hurmaların kullanım alanları ise direkt olarak diğer hurmalar gibi sofralara gelmediğinden dolayı, ilaç sanayisinde kullanımı yaygındır. Belirttiğimiz rahatsızlıkların birçoğunda kullanılan ilaçların ana ham maddesidir. Alternatif tıp olarak belirtilen bitkisel tedavilerde de kullanılmaktadır. Bitkisel tedavide başlıca kullanılan rahatsızlıklar ise: astım rahatsızlığı, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, beyin ve sinir hastalıklarında, göğüs hastalıkları ve son olarak göz hastalıklarında kullanılmaktadır. Göz hastalıklarında, görme kayıplarına neden olan hücrelerin ölmesi gibi ciddi durumlarda göz sinir hücrelerin sağlıkları açısından yabani hurmalar oldukça etkilidir.

Yabani Hurma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Taze Hurma Kaç Kalori?

Taze Hurma Kaç Kalori?

Ender Saraç Hurma Diyeti Listesi

Ender Saraç Hurma Diyeti Listesi

Hurma Türleri ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Türleri ve Faydaları Nelerdir?

Trabzon Hurması Türleri ve Özellikleri

Trabzon Hurması Türleri ve Özellikleri

Güncel

Hurma Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hurma Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Hurma Fidanı Nasıl Yetişir?

Hurma Fidanı Nasıl Yetişir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6