Hurma Diyeti Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hurma Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Diyeti; Sıradan bir meyve değildir hurma. İnsana benzer. 15 ve 40 yaş arasında verimli, 60 yaşının ardından meyve vermez. Kafası kesilirse ölür. Döllenmesi ve yavrulaması insana benzer. Erkek hurmadan alınan polenler bir yerde kurutulur ve dişi hurmanın başında açılan yarığa konulup sarılır. Dişi hurmada bir süre sonra meydana gelen filiz dikkatli bire şekilde kesilip, hemen yanına dikilir ve ardından, belli bir büyüklüğe gelen yavru hurma anne hurmayla beraber alınıp başka yere götürülür. Medine'de annelerinin yanında büyüyen mini mini yavru hurma ağaçlarının önünde insanlar gözyaşları içinde ağlar.

Hurmada insanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan her şey vardır. Birçok gıdayı tüketerek ancak bir bölümünü karşılayabildiğimiz yağ, protein, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi maddeler. Hurmada fazlasıyla yer almaktadır. Bu nedenden dolayı insan yalnızca hurma yiyerek yaşamını devam ettirebilir. Başka hiçbir gıdada bu özellik bulunmamaktadır. Yalnızca bu özelliği bile hurmanın mucizevi olan bir meyve olduğunu kanıtlamak için yeterlidir. Hurmanın bileşimi ve biyolojik önemi hakkında detaylı bilgilere çeşitli kaynaklardan ulaşılabilir.

Ahmet Maranki'nin, oyuna gelmeyin, yalnızca Ramazan'da hurma yemeyin seslenişlerini duymamız gerekir. Kuran'da hurmanın defalarca örneklendirilmesini tefekkür etmemiz gerekir. Hamilelerde sebep yalnızca hurmanın her şeye yettiğini anlamamız gerekir. Özet olarak, yalnızca hurma ile insan bedenine lazım olan bütün ihtiyaçları karşılayabileceğimizi anladıysak hurma diyeti uygulamaya başlanılabilir. Bedenimiz aç kalmayacak ve fazla olan kilosundan kurtulacak ve nefsimiz aç kalıp fazla isteklerinden kurtulacaktır.

Hangi cins hurma alınmalı. Hangi hurmayı alacağına bütçeniz ve damak tadı karar verir fakat dikkat edilmelidir ki Kudüs hurması ismiyle satılan hurmadan kesinlikle uzak durulmalıdır. Filistin'de bizzat şahit olduğum durum şu ki; Eriha dışında herhangi bir yerden satın alacağımız Kudüs hurması adlı hurmanın kardeşlerimize katkısı bulunmamaktadır, siyonist İsrail'e destek olur. Acve hurması, Peygamberimizin sav mübarek elleriyle diktikleri, Medine ve etrafında yetişen kutsal ve mucizeye mevzu olmuş en özel hurmadır. Şifa sırrı bulunmaktadır, çekirdeği dahi dövülüp yutulur, bu sebepten dolayı tercih bu olabilir. Çoğunlukla tercih edilen, bir alışkanlık olarak, hurma çeşitleri arasında lezzeti ve fiyatıyla orta karar olan Medine hurmasından yana olur.

Hurma diyetinin yapılması. Hurma diyetinde, günde 3 öğün ve her öğünde 7 hurma + 1 bardak süt biçiminde beslenilmelidir. Günde toplam 21 hurma ve 3 bardak süt içilmelidir. Bu beslenme, tıbbi nebevi bilincinde olan müminlerin ramazan aylarında yaptığı bir beslenmedir. Hurma diyetinde 1 bardak sütü 1 kâse yoğurtla değiştirenler vardır. Eğer tercih bu yönde olacak ise yarar elde etmek için yoğurdun evde mayalanmış olmasına dikkat edilmesi lazımdır. Market yoğurtları içerisinde domuz jelatini dahil olmak üzere oldukça fazla katkı maddesi yer almaktır. Süt içinse, bulabiliyorsanız yeni sağılmış keçi ya da inek sütü, marketten satın alınmışsa günlük olan pastörize süt tavsiye edilir.

Yağı azaltılmış şeklindeki şeyler ise tercih edilmemelidir, Allah'ın bize sunduğu biçimde yenilmelidir. Bol su, şeker ve aroma katkısız saf maden suyu, şekersiz yeşil çay şeklindeki sağlıklı olan içecekler de gün boyu serbesttir. Bu diyet ile kısa bir zamanda bütün fazlalıklardan kurturulabilir. İlk 7 gün içerisinde 4 ve 5 kilo kadar verilebilir. Bu diyet devam erderken yoksunluğa girmemek önemlidir. Hurma bahsedildiği gibi bedenin bütün ihtiyaçlarını hemen karşılayan bir besin iken sütte aynen bu şekildedir. Beslenmemizin üç temel ası olan yağ, protein ve karbonhidrat bulundurur. Oldukça değerli minerallerle doludur. Her gün 2 ve 3 bardak süt insan beslenmesine yetmektedir. Yalnızca sütün içinde yer alan laktoz bile insanın günlük enerjisini karşılamaktadır.

Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam, hurma ile süte atyaban derdi yani iki en güzel şey demektir. Her 7 hurma+1 bardak süt öğünümüzde en sevgiliye salavat getirmeyi unutmayız. Dikkat edilmesi gerekilen bir uyarı ise hurmayı 1 tane, 3 tane, 5 tane, 7 tane tüketilir hadisidir. Bilim adamları bu hususta şu şekilde belirtiyor. Hurmayı tek sayılar üzerinden yerseniz şekeri karbonhidrata çeviriyor ve vücuda enerji sağlıyor. Eğer çift olarak tüketilirse şeker potasyuma dönüşüyor ve böbrekleri olumsuz bir şekilde etkiliyor. Kilolar verilir, göbekler gider bunlar dert değil. Asıl dert gaflette bir ömürdür. Asıl dert dünyada kiloyu dert edinmektir. Allah hepimize hidayet etsin inşallah.

Hurma Diyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Taze Hurma Kaç Kalori?

Taze Hurma Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hurma Çekirdeği Yutmak

Hurma Çekirdeği Yutmak

Trabzon Hurması Yetiştiriciliği Türleri ve Özellikleri

Trabzon Hurması Yetiştiriciliği Türleri ve Özellikleri

Cennet Hurması Nerede Yetişir?

Cennet Hurması Nerede Yetişir?

Hurma Doğumu Kolaylaştırır mı?

Hurma Doğumu Kolaylaştırır mı?

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bağdat Hurması Kaç Kalori?

Bağdat Hurması Kaç Kalori?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6