Hurma Ağacı Nasıl Yetiştirilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hurma Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Hurma ağacı nasıl yetiştirilir Hurma ağacı sıcak ve kurak iklimleri sever. Ülkemizde Akdeniz ikliminin yaşandığı yöreler hurma ağaçlarının gelişimine çok uygundur. Hurma Akdeniz ve çöl iklimi gibi sıcak iklimleri sever. Kışın sıcaklık 0 derecenin altına indiğinde hurma ağacının gelişimi duruyor.10 derecede büyük zarar görür ve 12 derecede donup ölür. Hurma ağaçlarının kış mevsiminde soğuk rüzgârlardan olumsuz etkilenir. Bu yüzden kapalı yerde yetiştirilmeleri doğru olur. Böylece kapalı yerde yetiştirilen ağaçlar dondan korunur. Hurma ağaçları yüksek sıcaklıklara çok dayanıklıdır. Bu nedenle çöllerdeki vahalarda rahatlıkla yetişip gelişirler. Hurma ağaçları çok nemli ortamı sevmiyor. Hurma ağaçları tropikal iklimlerin yaşandığı yerde yeterince gelişemez. Ama ülkemizde tropikal iklimi yaşayan yöre bulunmadığından, hurma ağaçlarının yetiştirilmesi için bu yönde sorun yaşamayız. Ancak Ege bölgemizde İzmir'de hatta daha güneyinde bazı yörelerde hurma ağacı yetişiyor. Hurma ağaçları yetiştiği halde ağaçlar yeterince sıcak ortamda bulunmadıkları için meyve yapmazlar.

Hurma ağacı yetiştirmek için önce ilk olarak dikilecek çekirdekleri ılık suya koyup 24-48 saat arası bekletin. Yani çekirdeği çimlendirmek gerekiyor. Çekirdeği çimlendirmek için plastik kaba vermikülit (Zengin mineral içeren torf) koyun ve hurma çekirdeklerini içine koyup kapağını kapatalım. Vermikülit çekirdeğin çimlenmesi için zengin mineral içerir ve sağlıklı güçlü bir hurma fideniz olur. Ama vermikülit yoksa bu aşamayı geçip toprağa ekebilirsiniz. Işık görmeyen bir yerde oda sıcaklığında 3-4 gün bekletin. 3-4 gün sonra hurma çekirdeğinin çimlendiğini göreceksiniz. Bundan sonra toprağın altına fazla derin olmayacak şekilde çimlenmiş hurma çekirdeği dikin. Bir kabın ya da saksının altının delik olmasına dikkat edin. Kabınız delik değilse delikler açın.

10-15 gün içinde ilk yaprağı ile hurma size selam verecektir. Hurma çekirdeğini eğer küçük kaba diktiyseniz altındaki deliklerden kökü çıkmaya başladıysa artık onu büyük bir saksıya alma vakti gelmiş demektir. İlk zamanlar (4-12 ay) direk güneş görmeyen bir yerde durdurulması gelişimi için uygundur. İlerleyen zamanlarda tepesinden güneşi, kökünden de suyu eksik etmeyin. Ama ara sıra susuz bırakılarak susuzluğa alıştırmak gerekir. Hurma fideleri sıcağı sever soğuğa dayanamaz kuru ve kışın dışarıda bırakılmamalıdır. Fidelerin büyüyüp gelişmesi sabır işidir. Gövdesi otsu karakterli olduğu için sıcaklığın düşük olduğu yerlerde donma olur ve hurma ağacı orada yetişmez.

Hurma ağacı odunsu gövdeye sahip değildir. Bu yüzden hurma ağacının üzerine aşı yapılmaz. Hurma iki evcikli bir bitkidir. Yani erkek ve dişi üreme hücreleri ayrıdır. Bu yüzden hurma ağaçları erkek ve dişi olarak iki çeşittir. Bu ağaçlar dıştan bakıldığında kolay ayırt edilemez. Çekirdekler çimlendiği zaman ayırt edilebilir. Erkek ve dişi hurma ağaçları birbirine yakın olursa birbirini dölleyebilirler. Ama uzak olurlarsa elle döllemek lazımdır. Yani erkek ağaçtaki tohum taşıyan salkımsı süpürgemsi dallar kesilir ve dallar tozlama ile döllenmelidir. Döllenme olmaz ise ağaç meyve vermez ve çiçekler dökülür. Hurmanın çok çeşidi vardır. Ticari olarak üretilenler (Meyvesi yenenler) Medine Kuddüs (En değerlisi) İran Tulus, Libya ve Çin gibi çeşitleri vardır. Bir de yalancı hurma denilen bir değişiği vardır. Bunlar genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilir. Meyveleri ancak misket büyüklüğünde olur ve yenilecek türden değildir.

Hurma Ağacı Nasıl Yetiştirilir Yorumları

soru

Erol

19 Mart 2017 Pazar

Hurma çekirdeğini 9 ay önce çiçek saksıma gömdüm yeşerdi şu an bir hala bir yaprak halinde büyümesi çok yavaş neden

Cevap yaz
cevap

Oker

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Erol Bey, yapmış olduğunuz işlem çok kişi tarafından gerçekleştirilmektedir. ancak ülkemiz iklimi hurma için uygun değildir. Bu nedenle yetiştirmek istediğiniz hurma çok yavaş yetişecek ve bir süre sonra da yetişmesi duracaktır. Yine de bol güneş ve gübre ile yetiştirmeye devam edin.

soru

emine

01 Aralık 2017 Cuma

4 yasında hurmalarim var birlikte dikmistim kıyamadim kesip atamadim ayirmaliyim yoksa öyle büyüsün mu bilemedim.ayni zamanda yaprakların uçu kuruyor gibi .yardimci olabilir misiniz ölmesini istemiyorum

Cevap yaz
cevap

Kutluay

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Emine Hanım, toprağın çok kuru olmamasına özen gösterdiğiniz gibi hurmaların dibini yüzeyden biraz havalandırmanızda da fayda olacaktır. Bunun yanında diktiğiniz toprak gübresiz ise gübre ekledikten sonra tekrar sulamaya devam etmelisiniz. Bunun yanında birbirinden ayırma işlemi oldukça zor olabilir. Eğer bu işlerden anlıyorsanız ayırabilirsiniz.

soru

Gonca

31 Mart 2019 Pazar

Merhabalar. Öncelikle bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda iki sene önce birkaç hurma çekirdeği ektim ve şu anda üç tane 40 cm boylarında, iki tane de bir hafta önce çimlenen hurmalarım oldu. İç Anadolu Bölgesinde ikamet ediyorum. Hurmalarımı dışarıya hiç çıkarmadım, evde saksıda direkt güneş ışığı almayacak bir konuma yerleştirdim. Geçtiğimiz yaz biraz güneş alsınlar diye balkona çıkarınca yapraklarının kurumaya başladığını gördüm ve hemen içeriye eski konumlarına aldım. Hurma sıcağı seven bir bitki. Benimkiler de iki yaşını bitirmek üzereler. Sizce bu aşamadan sonra ne yapmalıyım? Onlar benim için çok değerliler. Bir de hurmalar ne zaman meyve vermeye başlıyorlar? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hurma Çeşitleri Nelerdir?

Hurma Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hurma Ağacı Nasıl Yetişir?

Hurma Ağacı Nasıl Yetişir?

Bağdat Hurması Ağacı Türleri ve Özellikleri

Bağdat Hurması Ağacı Türleri ve Özellikleri

Yaş Hurma Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaş Hurma Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Hamilelikte Ne Zaman Yenmeli?

Hurma Hamilelikte Ne Zaman Yenmeli?

Hurma Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Türleri ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Türleri ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Hurma Tohumu Türleri ve Özellikleri

Hurma Tohumu Türleri ve Özellikleri

Taze Hurma Kaç Kalori?

Taze Hurma Kaç Kalori?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6