Gebelikte Hurma Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Hurma Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte hurma yemek, Her anne adayı hamilelik süresince bebeği ve kendi sağlığı için aldığı besinlere çok dikkat etmekte ve seçici davranmaktadır. Bundan dolayı bebeğin gelişimi için aldığı besinlerde çoğunlukla yapay besinler oluşur. Yapay besinler her ne kadar faydalı olsa da anne ve bebek sağlığını tehdit etmektedir. Bebeğin gelişimi için doğal besinler daha çok fayda sağlamaktadır. İşte burada hurma, gebelik süresince bebeğe faydalı doğal bir besindir. Hurmanın içinde sağlığa faydalı birçok mineraller bulunmaktadır. Bundan dolayı yüzyıllardan beri hurma şifalı bir besin olarak tüketilmekte ve çoğu Uzman tarafından önerilmektedir. Hurma meyvesinin adı ve faydaları yüce kitabımız Kuranı Kerim'de birçok ayette geçmektedir. Cennet nimeti olduğu Rahman suresi, 68. Ayette bildirilmektedir. Yine hurma sahip olduğu faydaları Meryem suresinde de ifade edilmektedir. Bundan yola çıkarak bazı bazı kitaplarda Rabbimizin Meryem validemize hurma ağacından hurma yemesini tavsiye etmesinden de anlaşılacağı üzere doğum öncesi tüketilmesinde bir hikmet olduğu anlaşılmaktadır. Yüce Rabbimiz Hz. Meryem'in doğumu kolay atlatması için hurmayı yemesini emretmiştir.

Resûlûllah (S. A. V) Efendimiz de kadınların gebelik döneminde hurma tükettikleri zaman, doğacak çocukların çok akıllı ve ağır başlı olacağını bildirmiştir. Peygamber Efendimiz, Yüce Rabbimizin Hazreti Meryem validemize kuru bir hurma ağacından meyve verdiğini bildirerek; eğer ki, gebelik için hurmadan daha faydalı bir yiyecek olsa onu vereceğini bildirmiştir. Böylelikle hurmanın gebelik döneminde ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Yüce kitabımız Kuranı Kerim'de hurmanın faydaları 14 asır önce bildirilmiştir. Günümüzde de birçok bilim adamı tarafından hurmanın faydaları bilimsel anlamda anlaşılmaktadır. Özellikle anne adaylarına, enerji ve güç vermektedir. Bundan aynı şekilde rahim içindeki bebekte faydalanmaktadır.


Hurma meyvesinin anne adayına faydaları ise

 • Hurma anne ve bebeğe en çok enerji veren meyvelerden birisidir. Özellikle anne adaylarına, doğumdan sonra verildiği zaman, annenin doğumda harcayacağı enerji ile zayıf düşen vücudu hurma ile tekrar güçlenecektir.
 • Doğumdan sonra yenilen hurma ile, bebeğin çok ihtiyacı olan ilk sütü rahatlıkla alacak ve ayrıca annenin süt bezlerini de harekete geçirir. Böylece anne sütü çoğalmaktadır.
 • Hurmanın içinde bulunan oksitosin maddesi, doğumu kolaylaştırıcı etkisi ile anne adayına bir ilaç vazifesi görmektedir. Çoğu kaynakta hurmanın bu etkisine hızlı doğum ifadesi yer verilmektedir. Oksitosin maddesinin asıl görevi, beyinde anne adayının doğum sancılarını başlatan hormonu salgılamaktadır. Bunun yanında yine aynı madde, anne sütünü artırıcı etkisi vardır.
 • Hurma meyvesinde, hareket ve enerji sağlayan ve vücutta kolaylıkla parçalanabilen farklı bir şeker bulunmaktadır. Bu bahsedilen şeker glikoz değil, meyvelerde bulunan şeker türü olan fruktozdur. Diyabet hastalarına bu şeker türünün zararı, glikoz kadar değildir.
 • Hurmanın içinde bulunan zengin mineral yapısı ile gebelikte alınması gereken günlük mineral miktarını karşılamaktadır. Hurmanın içinde potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor, klor, demir ve kükürt fazlası ile bulunmaktadır. Ayrıca hurmada A vitamini, B vitamini, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içermektedir.
 • Hurmada anne adaylarının gebelik süresince alması gereken B vitamini olan folik asit bol miktarda bulunmaktadır. Folik asit anne adayında yeni kan hücresi oluşturma ve kanın yenilenmesi gibi faydaları bulunmaktadır.
 • Anne adayında gebelik süresince meydana gelen bulantı, mide kaynaması gibi fiziksel tepkiler sonucunda vücutta potasyum eksikliği çıkmaktadır. Hurma kaybolan potasyum eksikliğini gidermektedir. Ayrıca vücutta su dengesinin korunmasına da yardımcı olmaktadır. Anne adayının temiz oksijen olmasını da sağlayarak bebeğin gelişimine katkıda bulunur.
Hurmanın gebelikte tüketilmesinde herhangi bir sakınca görüldüğü üzere bulunmamaktadır. Ancak her ne kadar faydalı olsalar da bütün besinlerin tüketilmesinde aşırıya kaçmamak gerekir. Herhangi bir durumda karşılaşıldığı zaman doktora başvurmanız gereklidir.

Gebelikte Hurma Yemek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hurma Doğumu Kolaylaştırır mı?

Hurma Doğumu Kolaylaştırır mı?

Taze Hurma Kaç Kalori?

Taze Hurma Kaç Kalori?

İran Hurması Faydaları Nelerdir?

İran Hurması Faydaları Nelerdir?

Hurma Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yaş Hurma Kaç Kalori? 120 gr Yaş Hurma Kalori Besin Değeri

Yaş Hurma Kaç Kalori? 120 gr Yaş Hurma Kalori Besin Değeri

Güncel

Hurma Şekeri Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Şekeri Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Hurma Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6